| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 2.50" & 2.50" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Cream |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.375" |
| Overall Length | 5.875" |
| MPN | SW-111RH |
| Blade Types | Clip & Spey Point |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Small Saddlehorn |
| Number of Blades | 2 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handle Material | Rams Horn |
| MSRP | $30.93 |
| UPC | 026615259725 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR SMALL SADDLE HORN SW-111RH. Color: Cream, Condition: New other (see details). Listed at 19.00 USD. 3 3/8" Closed Rams Horn Handle. 2-2 1/2" 440 Stainless Steel Clip Point & Spey Blades.