| Country of Origin | China |
|---|---|
| Blade Material | 440 Stainless Steel |
| Blade Hardness | 56-58 Rockwell |
| Blade Length | 3.25" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 4.25" |
| Overall Length | 7.5" |
| MPN | SW-108BPS |
| Blade Types | Clip & Spey |
| Brand | Steel Warrior |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Trapper |
| Number of Blades | 2 |
| Handle Material | Burnt Peachseed Bone |
| MSRP | $35.47 |
| UPC | 026615187165 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR TRAPPER SW-108BPS. Color: Brown, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 14.30 USD. 2-3 1/4" 440 STAINLESS STEEL CLIP & SPEY BLADES. NICKEL/SILVER BOLSTERS, BRASS PINS & LINERS.