| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Size Category | Standard |
| Power Source | Electric |
| Dryer Capacity | More Than 25 lb |
| Custom Bundle | No |
| Water Consumption per Load | 6-10 gal/load |
| Load Type | Top-Loading |
| Water Consumption per Year | 2000 gal/year or less |
| Dryer Programs | Delicates/Lingerie |
| Item Height | Less Than 25 in |
| Features | End-of-Cycle Alarm |
| Cable Length | 6 ft |
| Finish | Matte |
| Item Width | 24 in |
| Installation | Freestanding/Side-by-Side |
| Washer Capacity | More Than 25 lb |
| EC Range | A+++ - E |
| Color | White |
| Item Depth | 28 in |
| Brand | Whirlpool |
| Type | Washer & Dryer Set |
| Wash Programs | Drain & Spin |
| Model | WTW5000DW1 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Operating Sound Rating | 41-50 dB |
| Power | 400 W or less |
Check the listing for details. Whirlpool Washer & Dryer. Color: White, Condition: Used. Listed at 525.00 USD. Whirlpool Washer & Dryer ( Will separate but would like to keep together). Both of them work very well. Dryer dries extra fast!