| Blade Material | German Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 2.50" & 1.75" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.25" |
| Overall Length | 5.75" |
| MPN | WT-0114BH |
| Blade Types | Clip Point & Spey |
| Brand | Whitetail Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Barlow |
| Number of Blades | 2 |
| Handle Material | Buffalo Horn |
| Country of Origin | Pakistan |
| UPC | 026615245834 |
Check the listing for details. WHITETAIL CUTLERY BARLOW WT-0114BH. Color: Black, Condition: New other (see details), Made in Pakistan. Listed at 11.70 USD. One flat fee for all orders regardless of quantity. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife.