| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Length | 2.375" |
| Opening Mechanism | Manual |
| Color | White & Black |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 3.00" |
| Overall Length | 5.375" |
| MPN | WT-162RMS |
| Blade Types | Long Clip Point |
| Brand | Whitetail Cutlery |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Little Toothpick |
| Number of Blades | 1 |
| Handle Material | Rocky Mountain Stag |
| Country of Origin | China |
| UPC | 026615267140 |
Check the listing for details. WHITETAIL CUTLERY LITTLE TOOTHPICK WT-162RMS. Color: White & Black, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 7.80 USD. 2 3/8" Stainless Steel Long Clip Point Blade. One flat fee for all orders regardless of quantity. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife.