| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Solid Wood |
| Material | Wood |
| Item Length | 15.5" |
| Brand | Handmade |
| Type | Nightstand / Side Table |
| Item Height | 30" |
| Style | Country |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Finish | Antique |
| Room | Any Room |
| Item Width | 15.5" |
| Handle Material | Solid Wood |
Check the listing for details. Antique Primitive Nightstand / c. 1890-1900 Handmade Tall Side Table 30"H. Condition: Used. Listed at 198.00 USD. A rare and authentic late 19th to early 20th-century primitive nightstand that serves as the original prototype for modern accent furniture. Historical adhesive traces (likely original hide glue or period-correct repairs) are visible at the joints, confirming its antique construction.