| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Baxton Studio |
| Model | 181-21003-11132-CYMX |
| MPN | 181-21003-11132-CYMX |
| Color | Walnut |
| Size | Full Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 56" |
| Item Length | 1" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Fabric | Wood |
Check the listing for details. Baxton Studio Clive Vintage Walnut Finished Wood Full Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 155.02 USD. Add a charming highlight to your bedroom with the Clive headboard. Made in Malaysia, the Clive is constructed from wood featuring a natural ash walnut finish. Horizontally set slatted wood is encased within a striking arched silhouette for a vibrant look that radiates rustic appeal. Requiring assembly, the headboard is supported by sturdy wood legs that feature six pre-drilled holes for easy height customization. Providing excellent back support when sitting up in bed, the Clive headboard elevates any bedroom.Features:Constructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishArched silhouette with scalloped edgesSlatted wood designUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications:Product Dimensions: Headboard Dimensions: 55.9" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 31.5" High;