| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Wood |
| Brand | Bowery Hill |
| Model | BH-4752-2195179 |
| MPN | BH-4752-2195179 |
| Color | Walnut |
| Size | King Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 78" |
| Item Length | 0.8" |
| Category | Headboards |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Bowery Hill Walnut Finished Wood King Size Headboard. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 175.09 USD. The charming Bowery Hill headboard creates a light and airy backdrop that transforms any bedroom. Made in Malaysia, the headboard is crafted from sturdy wood showcasing a natural ash walnut finish. Its wide-set slat design allows light to flow more easily throughout the room, providing a more open feel in tight places. Requiring assembly, the headboard is supported by stable legs with six pre-drilled holes for easy height customization. The headboard delivers excellent back support in stunning contemporary style for a superb addition to the modern bedroom.Features : Modern and contemporary headboardConstructed from rubberwood and engineered woodAsh walnut finishWide-set slat designUpper back features 6 predrilled holes 2.50" apart from one another for 5 different height adjustment optionsAssembly requiredMade in MalaysiaSpecifications : Product Dimensions : Headboard Dimensions: 78" Wide x 50" High x 0.8" Thick; Headboard Height(without legs): 22.4" High;