| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Pod Coffee Machine |
| Color | Gray |
| Power | 150 W |
| Finish | Metallic |
| Voltage | 110 V |
| Features | Auto Shut-off, Built-in Water Filter, Cord Storage, Cup Warmin... |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 10 in |
| Item Width | 12 in |
| Coffee Type | Pod |
| Item Height | 14 in |
| Item Weight | 8.8 lbs |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Control Panel | Digital |
| Unit Quantity | 1.0 |
| Components Included | Coffee Filters, Water Tank |
| Water Tank Capacity | 2 qt |
| Model | Digital |
| Type of Coffee Made | Hot Milk |
| Bean/Coffee Capacity | 8 oz |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Capsule/Pod Capacity | 25 |
| Country of Origin | Albania |
| Bar Pressure | Less than 5 bar |
| Cable Length | 36 in |
| Heat up Time | 30-35 sec |
| Compatible Water Filtration | Brita |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Unit Type | gal |
| Number of Settings/Programs | 4 |
Check the listing for details. Keurig K-Elite Single Serve Coffee Maker K-Cup Strong Brew Temp Control Drip. Color: Gray, Condition: New, Made in Albania. Listed at 242.99 USD. Upgrade Your Morning with the Keurig K-Elite Single Serve Coffee Maker Experience premium brewing with the Keurig K-Elite, a versatilesingle serve coffee maker designed for speed and flavor. Featuring precisebrew temperature selection and a dedicatedstrong brew option, this machine ensures every cup tastes as rich as you want it.