| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Velvet |
| Collection | Dawn |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-6302-MIN |
| MPN | MOD-6302-MIN |
| Color | Green |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 26" |
| Item Width | 39" |
| Item Length | 2" |
| Category | Headboards |
| Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Modway Dawn Twin Modern Performance Velvet Headboard in Mint Green. Color: Green, Condition: New. Listed at 86.72 USD. Awaken a guest bedroom, kid's room, or college dorm with the energizing style of the Dawn Performance Velvet Twin Headboard. Featuring an arching silhouette reminiscent of the morning sunrise, this upholstered headboard is covered in stain-resistant performance velvet that offers luxe texture and a glam deco look. This twin size headboard is padded with dense foam creating a soft, supportive place to rest and relax while sitting up in bed. With a sturdy construction and adjustable height, this velvet headboard features five mounting positions to fit almost any twin bed frame. Assembly required.Features:Materials: Performance velvet, plywood and MDFFinish: Mint greenDense foam padding5 mounting positionsSpecifications:Product Dimensions: 26"H x 39"W x 2.5"DProduct Weight: 12 lbs