| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Pattern | Tufted |
| Size | Twin |
| Fill Material | Fabric |
| Material | Wood |
| Item Length | 1.5 in |
| Brand | Modway |
| Mounting | Bed Frame Mounted |
| Type | Headboard |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Clean with Dry Cloth |
| Item Height | 48 in |
| Style | Modern |
| Maximum Height | 48 in |
| Features | Adjustable Height |
| Item Width | 39 in |
| Item Weight | 15 lb |
| Minimum Height | 38 in |
Check the listing for details. Modway Modern Collins Tufted Twin Fabric Headboard with Wooden Frame. Condition: New. Listed at 81.90 USD. Modway Modern Collins Tufted Twin Fabric Headboard with Wooden Frame Infuse modern style into your master bedroom or guest room decor with the retro detail and organic aesthetics of the Collins Tufted Wood Twin Headboard. Inspired by mid-century style, this upholstered headboard features a classic button-tufted design framed in rich wood grain. Adapting to almost any decor theme with the option of interchangeable bed frames, this twin-size headboard is compatible with the Billie and Margo bed frame collections for a customized look that's easily interchangeable. This wood headboard features dense foam padding, fabric upholstery, and a sturdy rubberwood and MDF construction for lasting durability. Refresh your bedroom with customizable bedroom furniture. Assembly required. Upholstered Twin Headboard Button Tufted Dense Foam Padding Rubberwood and MDF Interchangeable Bed Frame Options