| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
|---|---|
| Rubber Hardness | Medium |
| Rubber Type | Neoprene |
| Sheet Length | 12 in |
| Sheet Thickness | 3/32 in |
| Rubber Color | Black |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Sheet Width | 12 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Sheet Solid 3/32" thick x 12" wide x 12" long 60A Duro, Black. Condition: New. Listed at 14.00 USD. Chloroprene Rubber (CR), widely known as Neoprene®, was one of the first oil resistant synthetic rubbers. However, it has only moderate resistance to petroleum-based oils and fuels. It can be considered as a good general purpose rubber with an excellent balance of physical and chemical properties.