| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Item Diameter | 13 in |
| Item Height | Not Sure |
| Cooking Method | Air Fry |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Base, Lid, Rack |
| Item Width | 1-15 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0652185203228 |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | 20322 |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 14 in |
| Brand | NuWave |
| Type | Infrared Oven |
| Capacity | 3 qt |
| Voltage | 120 V |
| Model | 20322 |
| Features | Digital Timer, Temperature Control, Infrared Oven, Expandable, Drip Tray, Convection Oven, Convection |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 6 lbs |
| Power | 1500 W |
Check the listing for details. NuWave Pro Digital Infrared Oven Model 20322, New, Open Box, No Box. Color: Black, Condition: Open box, Made in China. Listed at 49.99 USD. The NuWave Pro Digital Infrared Oven Model 20322 is a high-capacity electric oven with a 3 qt. cooking space, perfect for air frying and infrared cooking.