| Blade Material | 440 Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 56-58 |
| Blade Length | 2.0" |
| Color | Brown |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Closed Length | 2.875" |
| Overall Length | 4.875" |
| MPN | SW-107ASC |
| Brand | Steel Warrior |
| Blade Type | Clip & Pen |
| Type | Pocket Knife |
| Lock Type | Slip Joint |
| Model | Little Peanut |
| Number of Blades | 2 |
| Country of Origin | China |
| Handle Material | Autumn Second Cut Bone |
| UPC | 026615168904 |
Check the listing for details. STEEL WARRIOR LITTLE PEANUT SW-107ASC. Color: Brown, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 9.75 USD. Color Hue and Handle Pattern may vary from picture giving uniqueness to each knife.