| Antique | Yes |
|---|---|
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Diameter | 42.5 |
| Tabletop Material | Solid Wood |
| Material | Wood |
| Item Length | 30 in |
| Brand | Whitney |
| Type | Side/End Table |
| Original/Licensed Reproduction | Licensed Reproduction |
| Item Height | 20 in |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Room | Any Room |
| Item Width | 30 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Whitney Mid Century Table. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 350.00 USD. • Maker: Whitney Furniture (Massachusetts, USA). • Wood: Solid maple or birch (Whitney commonly used these). • Type: Rectangular dining / utility table. • Made in the USA. • Solid wood (not veneer-heavy).