| Color | Black |
|---|---|
| Rubber Hardness | Medium |
| Material | Commercial Neoprene 60 Duro |
| Rubber Type | Neoprene |
| Rubber Color | Black |
| Sheet Thickness | 1/4 in |
| Durometer (Shore A) | 60A |
| Modified Item | No |
| Brand | Rubber Sheet Warehouse |
| Sheet Length | 12 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 20 |
| Sheet Width | 6 in |
Check the listing for details. Neoprene Rubber Sheet Solid 1/4 Thick 6" wide x 12" 60A Duro Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 10.00 USD. Chloroprene Rubber (CR), widely known as Neoprene®, was one of the first oil resistant synthetic rubbers. However, it has only moderate resistance to petroleum-based oils and fuels. It can be considered as a good general purpose rubber with an excellent balance of physical and chemical properties.